Poczuj ducha latania! / Literatura lotnicza

Jeżeli jeszcze macie jakieś wątpliwości, czy warto latać, to myślę, że po przeczytaniu poniższych pozycji lęk przed lataniem ustąpi a na jego miejscu pojawi się fascynacja. Nie tylko samym lataniem, które daje możliwość szybkiego przemieszczania się praktycznie z jednego zakątka globu w drugi, ale też potężną infrastrukturą branży lotniczej. Warto zapoznać się także z kulisami pracy poszczególnych pracowników sektora lotniczego, począwszy od tych witających pasażerów przy stanowiskach odprawy przez pracowników ochrony lotniska na załodze pokładowej i pilotach skończywszy. Konieczne trzeba też prześledzić działania linii lotniczej od strony ekonomiczno-marketingowej. Poniższe lektury to pozycje obowiązkowe dla fanów lotnictwa i nie tylko:
- "Air Babylon" Imogen Edward-Jones (język polski - przekład z języka angielskiego),
- "Leci z nami pilot" Sebastian Mikosz (język polski),
- "LOT Wrony" Leszek Chorzewski (język polski),
- "Etat w chmurach" Teresa Grzywocz (język polski),
- "Z chmur do Azji" Teresa Grzywocz (język polski),
- "Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u" Anna Sulińska (język polski),
- "Zew pustyni" Teresa Fortis (język polski - przekład z języka niemieckiego),
- "Lot 7A" Sebastian Fitzek (język polski - przekład z języka niemieckiego),
- "Pilot Naga Prawda" David Beaty (język polski - przekład z języka angielskiego),
- "W siódmym niebie" Alyson Noel (język polski - przekład z języka angielskiego),
- "Niebo jest nasze. Miłość i terroryzm w złotym wieku piractwa powietrznego" Brendan I. Koerner (język polski - przekład z języka angielskiego),
- "Bracia Wright" David McCullough (język polski - przekład z języka angielskiego)
- "Ready for boarding" Frank Rumpf (język niemiecki),
- "Sorry, wir haben die Landebahn verfehlt" Stephan Orth / Antje Blinda (język niemiecki),
- "Saftschubse" Annette Lies (język niemiecki),
- "Saftschubse - neue Turbulenzen" Anette Lies (język niemiecki),
- "Die Bombe ist 'eh im Koffer" Achim Lucchesi (język niemiecki),
- "Wi wisch ju ä blesänt flight" Felicia Englmann (język niemiecki).

Jest tylko jedno "ale" - większość tych pozycji jest dostępnych jedynie w języku niemieckim. W Polsce literatura tego rodzaju jeszcze się nie rozwinęła, ale wszystko przed nami. 
Na blogu często opisuję także moją podróż pociągiem EuroCity Berlin-Warszawa-Express. Tak się składa, że niedawno książkę na temat podroży tym flagowym pociągiem łączącym stolice Polski i Niemiec wydał popularny nad Wisłą niemiecki kabareciarz Steffen Möller: "Expedition zu den Polen - eine Reise mit Berlin-Warschau-Express". W chwili obecnej pozycja dostępna jest jedynie w języku niemieckim, autor na razie nie planuje wydania polskiej wersji językowej. Polecam również najnowszą pozycję Steffena "Viva Warszawa" (również tylko w języku niemieckim). Pozostaje mi życzyć miłej lektury!

Natomiast wszystkim tym, którzy odczuwają lęk przed lataniem, polecam kanadyjski serial dokumentalny "Katastrofy w przestworzach" (w wersji oryginalnej nosi tytuł "Mayday", w wielu krajach anglojęzycznych znany jest pod tytułem "Air Crash Investigation"). W Polsce kolejne sezony były emitowane na kanale National Geographic, ale większość odcinków można znaleźć wciąż w serwisie YouTube. Wprawdzie wspomniany program sam w sobie dotyczy rekonstrukcji katastrof lotniczych, przed którymi większość pasażerów odczuwa strach, ale na mnie oglądanie kolejnych epizodów o dziwo działa uspokajająco.  Można dowiedzieć się wielu interesujących faktów. Przy okazji warto zwrócić uwagę, jak rzadko tego typy wypadki mają miejsce. Po każdej katastrofie sporządzony zostaje specjalny raport, który informuje wyczerpująco o przyczynie tragedii. Dlatego też można założyć, że eliminowane są kolejne potencjalne zagrożenia czyhające w powietrzu. Może komuś ta wiedza pomoże zminimalizować strach przed lataniem? Życzę wszystkim wysokich i bezpiecznych lotów!

Jako ciekawostkę zamieszczam tutaj link przedstawiający zwiastun światowej premiery odcinka dokumentu z serii "Katastrofy w przestworzach" pt. "Śmierć prezydenta" (tytuł roboczy "Wykonując rozkazy" - ang. "Following the orders") - wyemitowany został 27 stycznia 2013 r. na National Geographic Channel i przedstawiał rekonstrukcję katastrofy smoleńskiej. Myślę, że warto obejrzeć ten odcinek.

Warto także sięgnąć po serial dokumentalny "Operacja LOT" wyprodukowany przez Discoverz Channel, w którym możemy zobaczyć, jak od kulis wygląda praca na Lotnisku Chopina w Warszawie.Nim rozpocznę kolejną przygodę z lataniem zapraszam Czytelników na pokład samolotów słynnej amerykańskiej linii lotniczej Pan Am. Możemy przenieść się w klimat lat 60. XX wieku oglądając jedne z 14 odcinków serialu Pan Am wyprodukowanego przez stację ABC. Serial opowiada o losach grupy zaprzyjaźnionych stewardess oraz dwóch pilotów, można obserwować personel pokładowy zarówno podczas pracy na długich rejsach transkontynentalnych jak również w sytuacjach prywatnych. Widza urzeka drobiazgowe detale odzwierciedlające rzeczywistość tamtego okresu. Co istotne, producenci zadbali także o tło historyczne – możemy śledzić wizytę prezydenta JFK w Berlinie i jego słynne słowa „Ich bin ein Berliner”. Poszczególne wątki serialu skupiają się na relacjach prywatnych głównych bohaterów, mamy także wątek szpiegowski, gdyż jedna ze stewardess pracuje dla wywiadu. Polecam serdecznie, zwłaszcza że powstał tylko jeden sezon serialu!
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz